Infolinia

Zadzwoń do nas!

od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 16:00

tel. 22 112 01 22

Konto

Logowanie do konta

Nie pamiętasz hasła?


Nie posiadasz jeszcze konta?

Zamknij

WYTYCZNE GRAFICZNE DLA AGENCJI

 

WYTYCZNE DO PRAWIDŁOWEGO PRZYGOTOWANIA PLIKÓW PRODUKCYJNYCH
DOSTOSOWANYCH DO TECHNOLOGII LASEROWEJ

 - informacja dla grafików - 

 


1. Aby pracownia graficzna mogła sprawdzić poprawność przygotowanych projektów i ewentualnie zwrócić do korekty, pliki powinny być dostarczone na następny dzień roboczy od złożenia zamówienia.

2. Aby pracownia grawerska mogła uruchomić produkcję pliki produkcyjne należy wykonać wg. wytycznych opisanych w niniejszym dokumencie. W przeciwnym razie korekta nieprawidłowo przygotowanych projektów może opóźnić realizację zamówienia.

3. Jeżeli dwa pierwsze punkty nie zostaną spełnione GRAWERNIA.PL nie będzie odpowiadać za opóźnienia w realizacji zamówienia.

4. GRAWERNIA.PL nie ponosi odpowiedzialności za błędy w treści przesłanych składów, dlatego prosimy dokładnie sprawdzić treść przesłanych składów. Grawerowanie jest procesem nieodwracalnym! Ewentualna literówka skutkuje wykonaniem od początku nowego grawerowania tym samym obciążeniem kosztami dodatkowego grawerowania.

5. Przyjmujemy pliki:
(.ai) - ADOBE ILLUSTRATOR CS 6 lub niższym
(.pdf) Acrobat Reader (wszystkie fonty zamienione na krzywe)

6. Plik produkcyjny z gotowym projektem powinien być:
- przygotowany na stronie o formacie: 812x457mm z uwzględnieniem spadów 5mm.
- przygotowany w skali 1:1




UKŁAD PROJEKTÓW NA STRONIE


7. Prosimy nie przesyłać składów na pojedynczych stronach A4 ponieważ importowanie większej ilości stron jest czasochłonne. Klasyczne formaty drukarskie nie odpowiadają formatom stołów roboczych w naszych maszynach.

8. Układ projektów powinien być wykonany na stronach o wymiarach stołów roboczych maszyn (812x457mm) z uwzględnieniem szerokości materiałów grawerskich.

 Szczegółowe wytyczne poniżej:

- UKŁAD SZYLDÓW i DYPLOMÓW lub innych produktów wykonanych z laminatów grawerskich, elementy projektu powinny być ułożone w formacie nie przekraczającym szerokości materiału 610x440mm z uwzględnieniem spadów 5mm.

- UKŁAD BRELOKÓW AKRYLOWYCH lub innych produktów wykonanych z akrylu, elementy projektu powinny być ułożone w formacie nie przekraczającym szerokość materiału 800x440mm z uwzględnieniem spadów 5mm.

- UKŁAD BRELOKÓW DREWNIANYCH lub innych produktów wykonanych ze sklejki, elementy projektu powinny być ułożone w formacie nie przekraczającym szerokość materiału 610x310mm z uwzględnieniem spadów 5mm.




TEKST I GRAFIKA


9. Tekst:
- powinien być w kolorze czarnym 100%
- powinien być zamieniony na krzywe Beziera
- zalecamy dodać odstępy między literami (w Illustratorze około 30 do 50 pkt) ponieważ podczas grawerowania materiałów o zwiększonej topliwości litery przybierają na grubości po dodaniu odstępów unikniemy wrażenia sklejonych ze sobą liter w słowach.
- prosimy nie przesyłać plików fontów.
- po konwersji fontów na krzywe Beziera prosimy wycentrować tekst względem symetrii obiektów przeznaczonych do wycięcia.

10. Grafika:
- grafika bitmapowa czarno-biała w skali 1:1 o rozdzielczości 300 dpi do 500 dpi
formaty: (.tif) lub (.jpg) lub (.bmp)
- grafika wektorowa czarno-biała
formaty: (.ai) lub (.cdr)





LOGOTYPY i PODPISY


11.  Logotypy:
- prosimy o dostarczanie grafik i logotypów do których posiadacie Państwo pełne prawa autorskie.
- logotypy nie mogą być importowane ze stron internetowych ponieważ rozdzielczość grafiki internetowej zazwyczaj nie przekracza 72 dpi.
- powinny być wykonane w grafice wektorowej (krzywych Beziera).
- lub grafice bitmapowej w skali 1:1 w rozdzielczości 300 dpi.

12.  Podpisy:
- mogą być skanowane w rozdzielczości 300 dpi (jpg, tiff, bmp) i poddane konwersji na grafikę wektorową.
- lub w grafice wektorowej (krzywych Beziera).




WYCINANIE LASEREM


13. Linie cięcia elementów prosimy przygotować wg. wytycznych:

- kolor linii cięcia to CZERWONY 100% z palety RGB

- grubość linii cięcia: 0,001mm

- elementy wycinane mogą być oddalone od siebie o odległość 2mm lub większą.

- kształty do wycięcia laserowego powinny składać się z jak najmniejszej liczby punktów dla zoptymalizowania prędkości produkcji.

- kształty do wycięcia laserowego powinny składać się z linii prostych lub łuków połączonych ze sobą punktami (zamknięte obiekty)

- prosimy sprawdzić aby elementy do wycięcia nie zawierały linii i łuków zdublowanych lub nałożonych na siebie tych samych obiektów ponieważ laser będzie wycinać powtórnie w tych samych miejscach co w przypadku niektórych materiałów grozi ich zapaleniem.

- elementy do wycięcia laserowego powinny być ciasno upakowane na stronie ze względu na oszczędność materiału oraz ograniczenie odpadu. Przykładowo:

- kilka liter i kształtów "A" i "V" i "Y" można układać obok siebie, naprzemiennie jedna normalnie druga do góry nogami, Przykład: AVAVAV

- niektóre elementy można układać jeden w drugim np: w środek litery "O" zmieścimy literę "a" itd.